
A digitalizáció rohamos térhódítása nem kerülte el a könyvelés világát sem. Egyre több vállalkozás tér át a papírmentes adminisztrációra, hiszen nemcsak gyorsabb és költséghatékonyabb, hanem jogszabályi szempontból is teljes mértékben megfelel a követelményeknek – feltéve, hogy néhány alapvető szabályt betartunk.
Jogszabályi háttér: mit ír elő az ÁFA törvény?
A 2007. évi CXXVII. törvény (közismert nevén az Áfa tv.) részletesen szabályozza a számlák megőrzésének és kezelésének követelményeit, függetlenül attól, hogy papíralapú vagy elektronikus számláról van szó.
168. § (1) bekezdés – A számla megőrzésének alapelvei
A törvény előírja, hogy a számla kibocsátásának időpontjától a megőrzési időszak végéig biztosítani kell három alapvető követelményt:
-
A számla eredetének hitelességét
Ez azt jelenti, hogy egyértelműen bizonyíthatónak kell lennie, hogy ki bocsátotta ki a számlát – vagyis a kibocsátó azonosságát meg kell tudni állapítani és igazolni. -
A számla adattartalmának sértetlenségét
A számla tartalmán nem lehet utólag változtatni, annak minden eleme (pl. ÁFA tartalom, vevő és eladó adatai, tételes felsorolás) érintetlen kell, hogy maradjon. -
A számla olvashatóságát
A számlának a teljes megőrzési idő alatt olvashatónak kell maradnia, függetlenül attól, hogy azt milyen formában archiváltuk.
Ezeket az elveket technikai eszközökkel – például elektronikus aláírással, időbélyeggel, megbízható dokumentumkezelő rendszerekkel – lehet biztosítani a digitális térben.
174. § – A számla formája
Az Áfa törvény kimondja:
„A számla papír alapon vagy elektronikus úton is kibocsátható.”
Ez egyértelművé teszi, hogy a papírmentes, elektronikus számlázás jogszerű és egyenértékű a hagyományos, papír alapú számlázással, amennyiben a fenti három követelmény teljesül.
Miért érdemes papírmentes könyvelésre váltani?
-
Költségcsökkentés: Nincs szükség nyomtatásra, borítékokra, postázásra.
-
Gyorsaság: A számlák kiállítása, továbbítása és feldolgozása is jelentősen felgyorsul.
-
Környezetvédelem: Kevesebb papírfelhasználás, kisebb ökológiai lábnyom.
-
Egyszerűbb archiválás: A digitális tárolás révén könnyebben kereshető és visszakereshető dokumentumokkal dolgozhatunk.
-
Jogszabályi megfelelés: Az elektronikus számlák is teljes mértékben megfelelnek az Áfa törvény előírásainak.
Összegzés
A papírmentes könyvelés nem csupán egy kényelmi újítás, hanem a modern, hatékony vállalkozás működésének alappillére. A megfelelő eszközök és szabályos eljárások alkalmazásával nemcsak gyorsabban, de teljes mértékben törvényesen kezelhetjük a számláinkat digitális formában is.
Tedd meg te is az első lépést a papírmentes jövő felé!
Vélemény, hozzászólás?